05 marzec 2017

Start w pracy modelki hostessy

Jak zacząć?, Nowości w Papilio

Jak zacząć?

 

Wiele dziewcząt marzy o karierze modelki lub hostessy, ale nie zawsze wie od czego zacząć. Czy wystarczy wzrost, figura i uroda? Jakie umiejętności powinna posiadać hostessa? Gdzie szukać zleceń?

Zacznijmy od początku. W takich przypadkach zawsze pojawia się jakiś bodziec - pokaz Victoria Secret, sesje zdjęciowe w magazynach lub profil koleżanki, która realizuje się w roli modelki oraz pracuje jako hostessa na wielkich eventach. Wszystko to sprawia, że też chcemy się pokazać, zacząć spełniać swoje marzenie. Jednak, aby rozpocząć pracę jako hostessa czy modelka nie wystarczy tylko chcieć. Trzeba się zaangażować oraz zadbać o godny start. Po pierwsze należy znaleźć agencję (w swoim mieście lub ogólnopolską) i zgłosić się do niej.  Takie firmy pomagają bowiem zdobywać zlecenia oraz wprowadzają w świat branży modelingowej i hostessowej. Po drugie, trzeba mieć dobre zdjęcia, gdyż to na ich podstawie klient wybiera kandydatkę. Wygląd to pierwsza rzecz na jaką zwróci uwagę. A zatem bez porządnego portfolio ani rusz. Informacje o tym, jak je stworzyć, gdzie szukać fotografa i ile to kosztuje znajdziemy na forach internetowych oraz w grupach na Facebooku o tematyce modelingowej. Można również bezpośrednio wyszukać strony internetowe poszczególnych fotografów i pytać o warunki i koszty zrealizowania profesjonalnej sesji. Na samym początku najlepiej wykonać w domu tzw. polaroidy.

Co to są polaroidy?

 

                   

 runwayandbeauty.tumblr.com

 

Polaroidy to zdjęcia, które ukazują sylwetkę oraz twarz. Bez trudu można wykonać je w domowych warunkach - wystarczy kawałek gładkiej ściany, obcisły strój lub kostium kąpielowy oraz pomocna osoba, która obsłuży aparat fotograficzny.

Poprawnie wykonane polaroidy powinny ukazywać Twoje naturalne piękno, dlatego najlepiej zrobić je saute lub z bardzo delikatnym makijażem (wystarczy podkład i odrobina tuszu do rzęs). Ubierz się w jednolite kolory i zadbaj o korzystne światło dzienne – wybierz odpowiednią porę. Zrób zdjęcia swojej sylwetki en face (na wprost) i z profilu. Tak samo postępuj w przypadku fotografii twarzy. Na jednych zdjęciach zostaw włosy rozpuszczone, na innych, dokładnie w tych samych pozycjach – zepnij je, by odsłonić twarz. Polaroidy gotowe! Teraz wystarczy, że się zmierzysz: biust/talia/biodra, wzrost (rzeczywisty, nie w szpilkach.) i możesz wysyłać prośbę o realizację sesji zdjęciowej. Jeśli nie uda Ci się z nikim umówić na zdjęcia, polaroidy wystarczą, aby zgłosić się do agencji. Dodatkowo możesz wykonać fotografie w czarnej eleganckiej sukience lub spódnicy i białej koszuli – to może pomóc.

Co dalej?

Agencja hostess i agencja modelek - Papilio Pierwszy krok za nami. Zgłosiłaś się do agencji, wykonałaś zdjęcia, ale nie masz doświadczenia w pracy. Co teraz? Jeśli masz odpowiedni wzrost, aby pracować jako modelka wybiegowa, skorzystaj z oferty agencji, które zapewniają naukę chodzenia po wybiegu lub naucz się tego sama - w sieci jest bardzo dużo filmików pokazujących jak powinna poruszać się modelka. Ćwicz jak najwięcej. Jeśli uznasz, że robisz to dobrze nagraj się i wraz ze zdjęciami prześlij krótki film do agencji. W przypadku hostess sprawa wygląda nieco inaczej. Przede wszystkim kryteria, na które patrzy klient są szersze. Do obsługi konferencji i eventów często wymagana jest znajomość języków obcych, dlatego jeżeli znasz któryś w stopniu komunikatywnym koniecznie to zgłoś. Prócz tego hostessa powinna posiadać nienaganne maniery i cechować się bardzo wysoką kulturą osobistą. To praca bezpośrednio z ludźmi - klientami firmy, która Cię wybrała. Nie możesz pozwolić sobie na złe zachowanie, rzucie gumy, rozmowy przez telefon czy niekulturalny język. Musisz ściśle stosować się do wymagań przedstawionych Ci przed rozpoczęciem pracy. Najbardziej pożądanymi cechami u hostessy jest uśmiech, pozytywne nastawienie do pracy, punktualność, pracowitość, wysoka kultura osobista, sumienność oraz odpowiedzialność. Miej na uwadze, że reprezentujesz nie tylko samą siebie, ale również agencję, która Cię zatrudniła.

Czego nie robić, gdy już dostaniesz się na zlecenie?

 

Wreszcie lista błędów i sytuacji, przed którymi musisz się strzec, ponieważ mogłyby przeszkodzić Ci w karierze hostessy i modelki:

  • spóźnienie się do pracy  - jeśli wiesz, że do miejsca zlecenia transport trwa długo i mogą pojawić się korki wyjedź pół godziny wcześniej niż zazwyczaj. Zawsze miej pewność,  że będziesz na czas.
  • chowanie się, aby uniknąć pracy - nawet jeśli jesteś znudzona czy zmęczona pamiętaj, że spoczywa na tobie odpowiedzialność za reprezentowanie klienta. Jeśli wiesz, że coś nie sprawia Ci żadnej przyjemności, a wręcz jest dla Ciebie męczące nie zgłaszaj się, poszukaj innych zleceń, które będą Cię satysfakcjonować.
  • używanie telefonu na oczach klienta – to nagminne, bardzo niegrzeczne zachowanie hostess. Postaraj się wytrzymać do przerwy, a jeśli dzieje się coś ważnego lepiej powiedz o tym szczerze klientowi i zapytaj czy możesz wykonać szybki telefon.
  • przeklinanie i rozmawianie z drugą hostessą - jeśli pracujecie w kilka osób starajcie się ze sobą nie rozmawiać na oczach gości eventu i klienta. Jeśli w pracy jest luźniej i nie ma nikogo w pobliżu dyskretne rozmowy to nic złego. Pamiętajcie tylko, aby nigdy nie stać tyłem do miejsca pracy i rozmawiać szeptem, aby nie słyszeli Was klienci.
  • przywłaszczanie sobie ubrań klienta lub agencji po zrealizowaniu zlecenia - klienci bardzo często zapewniają hostessom strój. Jeśli klient jasno nie powie Ci, że ubranie, które miałaś na sobie jest dla Ciebie nie możesz go zabrać dla siebie. Najczęściej klient wykorzystuje stroje na kolejnych eventach, a te od agencji pożycza.
  • brak wykonywania poleceń, narzekanie - jesteś w pracy, nie na spotkaniu towarzyskim. Otrzymujesz wynagrodzenie za wykonane zadanie, wcześniej ustalone z agencją. Jeśli klient prosi o dodatkową pomoc, pomóż, a nawet wyjdź z inicjatywą - zostaniesz lepiej odebrana przez pracodawcę, a klient być może odwdzięczy się premią i dobrym słowem.
  • niepojawienie się w umówionej pracy - zawsze przychodź do pracy jeśli się do tego zobowiązałaś. Jeśli wypadło ci coś ważnego powiedz o tym wcześniej agencji. Nie dopuszczaj do sytuacji, że o Twojej nieobecności agencja dowie się od klienta w dniu zlecenia. Po takiej sytuacji, firma ma prawo dodać Cię do ogólnopolskiej czarnej listy hostess To może zaprzepaścić twoją szansę na karierę.
Powodzenia!